Пошук Мапа сайту Зв'язок Вхід
Мова
   
Головна / Феофанія / Історична довідка про місцевість "Феофанія"

Історична довідка про місцевість "Феофанія"

 

(За матеріалами  Вікіпедії — вільної енциклопедії) 

Феофанія, селище на південній околиці Києва. Місцевість Феофанія розташована між Голосієвом, Теремками, Пироговом і Хотовом.

Найстаріша частина — вздовж вул. Академіка Лебедєва, довкола Свято-Пантелеймонівського собору. Згадується у 1471 як Лазорівщина, що була володінням київського тіуна (розпорядника) Ходики. Версію про походження назви від імені ченця-пасічника Лазаря науково не підтверджено. Згодом — хутір Лазарівка. Одночасно у XVII–XVIII століттях згадується під назвою Шахравщина (Шархавщина). Наприкінці XVIII століття належала Софійському чоловічому монастирю. Сучасна назва, ймовірно, з 1803, коли тут оселився і заснував скит єпископ Феофан Шиянов (Феофанію було передано йому під дачу). З 60-х років XIX століття належала Михайлівському монастиреві, з 1919 — приміський радгосп, після закінчення Другої світової війни — науковий і лікувальний осередок. Деякі з джерел в урочищі «Феофанія» вважаються цілющими.

У кінці 1940-х — на початку 1950-х років на території Феофанії група під керівництвом академіка С. О. Лебедєва працювала над створенням першого у континентальній Європі комп'ютера з програмою, що зберігається в пам’яті — Малої електронної лічильної машини («МЭСМ»).

У районі Феофанії розташовано Свято-Пантелеймонівський монастир,  Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова Національної академії наук України. У  Голосіївському лісі  поблизу Феофанії — Клінічна лікарня «Феофанія»  Державного управління справами.

У 1972 році урочище "Феофанія" було проголошено парком-пам'яткою, з 1992 р. воно має статус парка-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, підпорядкованого Державному заповідному господарству "Феофанія" Національної академії наук України.

З 2003 р. ведеться реконструкція зони відпочинку навколо ставків з облаштуванням каналізації, водопостачання, альтанок, фонтанів, прокладенням мощених доріжок, облицюванням берегів та ін. Планується організація пунктів громадського харчування та контрольно-пропускного пункту з автостоянкою.